Každý si zaslouží ocenění!

Většina lidí se cítí málo oceňována

Kdy naposledy jste od někoho dostali něco “jen tak?” Lidé si navzájem dávají málo dárků mimo narozeniny, Vánoce nebo jiné svátky. Pokud už takový dárek dostanete nebo dáte, bude to pravděpodobně jedna z méně vhodných forem dárku. Dětem dáváme sladkosti, dospělým pak nějaký alkohol. Speciální formou dárku jsou dále peníze v obálce, dárkové poukázky, kredit na mobil nebo do her.

Ani ve škole to není s odměňováním jiné. Pochvaly jsou určeny jen pro nejlepší žáky a výherce různých soutěží. Systém odměňování funguje jen na nižším stupni základních škol, a to formou obrázků, samolepek a hvězdiček. Ve vyšších ročnících se pochvaly udělují už jen velmi zřídka. Přesto by učitelé nebo vedoucí měli mít připravenou formu pro budování osobního vztahu se studenty. My jako dospělí přece chceme v dětech pěstovat slušnost, pomoc, aktivitu a vhodné postoje. Měli bychom umět tyto vlastnosti proto také odměnit. Podobně je to i mezi dospělými. Neumíme si vzájemně poděkovat za pomoc. Kdy naposledy jste dostali nějakou pochvalu nebo odměnu? A kdy naposledy jste někomu mimo rodinu a přátele řekli děkuji? Spousta lidí pro nás dělá něco, co považujeme za samozřejmost. Například, že nás řidič autobusu doveze do cíle, usměvavá sestřička v ordinaci se zeptá, jak nám může pomoci nebo nám pošťačka donese dopis, na který se těšíme. Ani svým blízkým přátelům často neumíme říci, že je máme rádi. Dáváme jim akorát dárky k narozeninám, ke svátku, ne ale jako formu díků či za vyjádření přátelství.

Postupně tak ztrácíme spojení s lidmi, kteří kdysi pro nás byli důležití. Po pár letech nevíme, jak se naši studenti a děti z kroužku jmenovali. Učitelé ztrácejí kontakt i na své oblíbené žáky. Podobně i studenti časem zapomenou jména svých spolužáků i oblíbených učitelů. Jsou dospělí, zestárli stejně jako my, zaznamenali první ztráty. Kolik máte hmatatelných připomínek na přátele, kteří se odstěhovali nebo už jsou po smrti? Možná zbylo jen pár fotek, pár vzpomínek.

V pracovním životě je to jiné. Odměňování je součástí firemní strategie. Prémie, odměny a firemní benefity projednáte už u pracovního pohovoru. Jsou promyšlené, bohaté a neosobní. Firma ví, jak vás odměnit za to, že jste zůstal/a v práci přesčas. Dostanete slovní pochvalu na poradě před ostatními kolegy a k tomu dostanete na účet peníze. Ta pochvala se z mysli ztratí během pár minut nebo hodin, po prémiích zůstane jenom hlad po dalších penězích. A co vy? Poděkovali byste někdy svému šéfovi za něco jiného než za peníze? Poděkovali byste svému dodavateli za to, že dostál smlouvě a doručil zboží v termínu? Jste milí na paní uklízečku? Kolik takových pochval a ocenění jste dali nebo dostali písemně?

Přijali byste do svého týmu člověka, o kterém víte, že pomáhá kolegům, dovede pracovat nad rámec pracovní doby, udělá něco navíc a je milý na paní uklízečku? Určitě ano. Pojďme lidem poděkovat a ocenit je lépe!

SkillPoints ... Šance pro novou úroveň mezilidských vztahů

Karty SkillPoints si můžete objednat přímo tady, na našich stránkách.

 

 

Tato webová stránka používá pro poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte.

Více informací

NAČÍTÁM...